Reklam
Reklam
Reklam
Eğitim Sitesi
Şuan Sitede Bulunanlar
Şu an sitemizde: 5 Kullanıcı Online
Kullanıcılar: 1 Ziyaretçi, 4 Bot

Huawei için android’in sonu geldi

Huawei için android’in sonu geldi
Reklam

Amerika Başkanı Trump’ın, Çin’e açmış olduğu savaşın bir diğer etkileneni Dünyanın 2. Telefon üreticisi konumunda olan Huawei. ABD Başkanı Donald Trump’ın, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararının ardından Google, Çinli Huawei şirketi ile anlaşmasını sınırlandırdı. Buna göre Huawei telefonlarda Android yazılımları güncellenmeyecek ve yeni telefonlarda Android kullanılmayacak.

Google, şirketinin ana şirketi olan Alphabet’in aldığı karara göre Huawei’nin eski telefonları androidi eskisi gibi kullanabilecek ama yeni telefonları başta Gmail, Youtube ve Google Play olmak üzere androidin çekirdeğini ve kullanımını sağlayan uygulamaları kullanamayacak ve güncelleme yapamayacak.

Çin’de Google uygulamaları yasak olduğu için Çin piyasasında herhangi bir sıkıntı yaşamayacak olan Huawei’nin 2. büyük pazarı olan Avrupa piyasası bu durumdan etkileneceğe benziyor. Buna karşın açıklama yapan Huawei firması yetkilileri, daha önceden kendi yazılımları üstünde çalıştıklarını olası bir android yasaklaması durumunda kendi yazılımlarını devreye sokacaklarını belirttiler.

GOOGLE PLAY, GMAİL VE YOUTUBE’A DA ERİŞİM OLMAYACAK
Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, Huawei ile yazılım, donanım ve teknik servis hizmetlerini içeren anlaşmayı kısıtladıklarını açıkladı. Karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Google’ın geliştirdiği Android yazılımı güncellenemeyecek; bu telefonların, uygulama yüklenmesini sağlayan Google Play, e-mail hizmeti Gmail ya da video uygulaması YouTube’a da erişimi olmayacak. Mevcut Huawei telefonlarında ise bu hizmetler olduğu gibi kullanılmaya devam edecek.

HUAWEİ KENDİ YAZILIMINI GELİŞTİRİYOR
Huawei ise böylesi bir duruma hazırlıklı olduklarını, son birkaç yıldır Android sistemini kullanmasının engellenmesi takdirinde kendi yazılımını devreye sokmak için çalıştıklarını açıklamıştı. Çin’de kullanılan bazı modellerin bu yazılıma ait teknolojileri kullandığı belirtiliyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ