Reklam
Reklam
Reklam
Eğitim Sitesi
Şuan Sitede Bulunanlar
Şu an sitemizde: 4 Kullanıcı Online
Kullanıcılar: 4 Bot

Muhasebe ve Finansman staj dosyası nasıl hazırlanır?

Muhasebe ve Finansman staj dosyası nasıl hazırlanır?
Reklam

Staj dosyasını hazırlarken kendi alanım olduğu için Muhasebe ve Finansman alanı üzerinden örnek vereceğim, siz de kendi alanınız ve alanınız kitaplarını baz alarak staj dosyasını hazırlarsınız. Staj dosyası mezuniyet ve son senenin notlarını büyük ölçüde etkilediği için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Staj dosyası hazırlanırken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin bu konuyu biraz açalım.

Staj dosyası hazırlanırken İşletmelerde Beceri Eğitimi dersi yıllık planına göre haftalık olarak hazırlanır. Staj defterinin her sayfası 1 günlük raporu temsil eder. 1 gün içerisinde neler yapılmışsa o günün tarihinin yer aldığı staj sayfasına eksiksiz şekilde yazılır.

Staj dosyaları da yıllık planlar da yenilenmiş Megep modülleri dikkate alınarak doldurulmalıdır. Hazır staj dosyalarını olduğu gibi yeni bir staj defterine geçirmek, güncellikten uzak ve yenilenmemiş modülleri içerdiği için değerlendirme aşamasında sıkıntı çıkarmaktadır.

Staj dosyası doldurulurken, Güzel bir dosya kapağı, Atatürk Resmi, Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı ile başlanıp İçindekiler kısmı ile devam edilir. Sonrasında her hafta için bir sayfa kullanılacak şekilde staj defteri doldurulur. Staj ile ilgili izin, rapor gibi dokümanlar staj dosyasına eklenir.

Staj dosyası doldurulurken, her konu için verilebilecek örnek olay yani örnek belge staj dosyasının güvenirliğini destekleyeceği için inceleme noktasında öğrenciye + olarak dönecektir. Örneğin, fatura konusu anlatılırken, örnek bir faturanın veya varsa hazır bir faturanın fotokopisinin konuya eklenmesi.

Staj dosyası hazırlanırken elle veya bilgisayar ortamında doldurulması ve asla başka staj dosyasından fotokopi çekilerek staj dosyasına eklenmemesi gerekir. Fotokopi ile oluşturulan staj dosyaları öğretmenler tarafından kopya niteliği taşıdığı için kabul edilmemektedir.

Staj dosyasını A4 kağıtlarına mı hazırlayacağız? Koordinatör öğretmenleriniz tarafından kitap haline getirilmiş boş staj defterleri alınmadığı ve size teslim edilmediği sürece, A4 kağıdına kendi el yazınız ile veya bilgisayar ortamında doldurarak staj dosyasını hazırlayabilirsiniz.

Kendiniz de hocalarınız tarafından verilmediği taktirde kırtasiyelerden veya matbaalardan staj dosyasını uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Staj dosyası ne zaman teslim edilir? Staj dosyanızı koordinatör öğretmeniniz 1. dönemin sonunda kontrol amaçlı isteyebilir, ikinci dönemin başında tekrar size teslim edilen staj dosyalarını İşletmelerde beceri eğitimi sınavı olacağınız hafta eksiksiz şekilde Staj sorumlunuz olan öğretmeninize teslim edeceksiniz.

Aşağıda Muhasebe ve finansman alanı için staj dosyası hazırlarken kullanacağınız dokümanlar listelenmiştir, bunun yanında örnek bir staj defteri sunulmuştur.

Staj Defterleri sürekli olarak  öğrencinin yanında veya işyerinde güvenli bir yerde, kotrole hazır bir şekilde bulunacaktır.

Koordinatör öğretmenler stajyer öğrencilerin denetimini önceden haber vermeksizin yapabileceklerinden, öğrenciler staj zorunluluğu bulunan günlerde işyerinde bulunmakla yükümlüdür.

STAJ DEFTERİNİN HAZIRLANMASI İLE İLGİLİ KURALLAR

1. Staj defterinin doldurulmasında staj komisyonunca özel bir şart belirlenip, duyurulmadığı sürece tükenmez kalem kullanılarak el yazısıyla doldurulur. Ekler bilgisayar çıktısı olabilir.

2. Staj defterine günlük çalışmalar ve edinilen bilgiler gereken şema ve çizimleri de içerecek şekilde aktarılır. Çalışmalarla ilgili her türlü düzenlenen belge örnekleri deftere eklenir. Kurum/İşyeri mührü ile mühürlettirilip imzalattırılır.

3. Yarım sayfalar geçersiz olup, sayfalar temiz ve düzenli olmalıdır. Satırlarda atlama yapılarak yazılamaz.

4. Staj defterindeki raporun her sayfası bir iş günü için doldurulur. (Her sayfa 1 iş günüdür.) Defter sayfalarının alt kısmı kurum/iş yeri mührü veya kaşesiyle mühürlettirilip, stajı yöneten kişilerce varsa kaşesi ile kaşelenecek yoksa isim soy isim ve unvanı yazılarak imzalattırılacaktır.

5. Staj defterinin başlangıç kısmında çalışmaların yapıldığı kuruluş hakkında tanıtıcı bilgilere de yer verilir.

6. Staj defterinde yer alan çalışmaların konu başlıklarıyla ilgili bilgiler çizelgeye işlenir.

7. İş yeri tarafından doldurulacak olan Gizli Değerlendirme Belgesi staj bitimini takiben deftere kapalı ve mühürlü bir zarf ile eklenir. Ayrıca staj bitiminden itibaren dönem başlangıcını takip eden ikinci hafta sonuna kadar Yüksekokul Müdürlüğünde olacak şekilde hazırlanıp bölüm sekreterliğine teslim edilir.

8. Sonuç kısmı öğrenci tarafından doldurulacaktır. (Bu staj sonunda ne öğrendiği, stajın kendine ne kattığı vb elde ettiği kazanımlar sonuç olarak yazılacaktır.)

9. Hafta sonu ve tatil günlerinde çalışacak stajyerlerin bu çalışmalarına dair işyerinden onaylı bir yazı getirmeleri gerekir.

10. Staj belgelerini tamamlayan öğrenci yönetmelikteki süreye uygun olarak defterini staj komisyonuna teslim etmek zorundadır.

 

Muhasebe ve Finansman Örnek Staj Dosyası İçin Tıkla

FORUM SAYFASINA GİT

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ