Reklam
Reklam
Reklam
Eğitim Sitesi

Nasıl Zabıt Katibi Olurum?

Reklam
Nasıl Zabıt Katibi Olurum?

Zabıt Kâtibi de devlet memuru olduğu için, katiplik başvurusunun ön şartları mevcuttur. Eğer bu ön şartların tamamına sahipseniz açılacak Zabıt Kâtipliği sınav ilânına başvuru yapabilirsiniz. Peki nedir bu ön şartlar?

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
 • En az Lise Mezunu olmak.
 • KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)’den en az 70,00 puan almış olmak. Bu sınavdan lisans mezunları P3, ön lisans mezunları P93 ve lise mezunları P94 puan türlerinden en az 70 puan ve üzeri almış olmak şartı ile başvuruda bulunabilirler.
 • Son başvuru tarihi itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu 40’ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınav tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak.
 • Erkek adaylar için Askerlikle ilişiği olmamak (tamamlamış olmak) ya da tecilli olmak.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak.
 • İş yapmaya engel sürekli hastalığınızın bulunmaması.
 • Kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak.
 • Bilgisayar ve Daktiolgrafi derslerini aldığınız ve başarıyla tamamladığınızı gösteren resmî Millî Eğitim onaylı sertifikanız olması gerekmektedir. Eğer Adalet bölümleri, Ticaret Meslek Lisesi ve Bilgisayar bölümlerinden mezun iseniz sertifikaya gerek görülmemektedir.

Başvurunuz kabul edildikten sonra, başvuru yaptığınız adliyenin ilgili sınav komisyonu tarafından uygulama (klavye) sınavına girecek aday sonuç listesinin açıklanmasını beklemeniz gerekiyor. Sebebi ise; her adliye alacağı ilân edilen personel sayısının 20 katı adayı uygulamalı sınava çağırır. Son zamanlarda 70 puan barajını geçmek yeterli olamamaktadır. Kamu Personeli Sınavından alınabilecek 70 üzeri her puan Katiplik hayalinin gerçekleşmesini o kadar kolaylaştıracaktır.

Uygulamalı Klavye Sınavı Nasıl Yapılır?

Uygulamalı sınavda adayların yazı yazma hızları ölçülür. Adaylar yine başvuru sırasında doldurdukları başvuru formunda sınava F veya Q olmak üzere hangi klavye türünden gireceklerini de seçmek zorundadırlar. 3 dakika boyunca komisyon tarafından verilen/belirlenen sınav metninden eksiksiz bir şekilde en az 90 net kelime ve üzeri yazı yazmanız gerekmektedir. Sınav metinleri sınavdan bir hafta veya on gün önce başvuru yaptığınız adliyenin web sitesinden yayımlanır. Bazı komisyonlar sınavı yazılım desteği ile ekrandan yazdırmaktadır. Bazı komisyonlar da hâlâ eskiden olduğu gibi kağıttaki bir metinden word ekranına yazdırmaktadır. Yine başvuru yapılan komisyonun tercihine göre imlâlı veya imlâsız olarak yazdırılmaktadır. İmlâsız yapılan sınavlarda büyük-küçük harf, rakamlar, işaret ve imler dikkate alınmadan yazılması istenir. Adaylar kendilerine verilmiş olan 3 dakika süre içerisinde en az net 90 kelimeyi doğru olarak yazmış olmaları gerekiyor. Fakat sınava başvuran kişi sayısı ve önemi artan KPSS puanı nedeniyle, 90 kelime yazmak yeterli olmuyor. Mülakata girmeye hak kazanabilmeniz için az 100 kelimenin üstüne çıkmak gerekiyor. Sözlü sınava katılmaya hak kazananlar yine başvuru yaptığınız adliyenin web sitesinden ilân ediliyor.

Sözlü Sınav (Mülakat) Nasıl Yapılır?

Sözlü sınavda sorulan sorular belirli konular içerisinden seçilmekte olup bu konular ise şu şekilde belirlenmiştir.

 • Adayın atanacağı kadronun gerektirdiği meslekî bilgiler (40 puan)
 • Atatürk İlke ve Inkîlapları (20 puan)
 • Genel Kültür (20 puan)
 • Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20) puan
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ